Fidelity i Goldman Sachs składają wniosek do SEC o Bitcoin ETFs

  • Zarówno Fidelity jak i Goldman Sachs złożyły wnioski do SEC o Bitcoin ETFs.
  • Byłby to duży krok naprzód dla rynku, zwiększający jego dostępność.
  • Inne kraje, takie jak Kanada, już zatwierdziły ETF-y, sygnalizując rosnącą popularność.

Fidelity Investments i Goldman Sachs złożyły wnioski o dopuszczenie Bitcoinowych funduszy ETF do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Zarówno Fidelity Investments, jak i Goldman Sachs złożyły w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd wnioski o dopuszczenie do obrotu giełdowego (ETF) Bitcoina. Goldman Sachs złożył wniosek 19 marca, podczas gdy Fidelity złożył go kilka dni później, 24 marca.

W przypadku powodzenia, firmy te oferowałyby fundusz, który śledzi cenę Bitcoina z giełd zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych. Wiele firm od ponad roku stara się o zatwierdzenie ETF w USA i od dawna było to oczekiwane przez rynek.

Analitycy uważają, że jest to tylko kwestia czasu, zanim ETF zostanie zatwierdzony i rzeczywiście tak się wydaje, jeśli do gry wchodzi tak duży operator jak Goldman Sachs. John Davi z Astoria Portfolio Advisor stwierdził, że to tylko kwestia czasu, zanim to się stanie.

Do tej pory władze USA wahały się, czy zezwolić na Bitcoin ETF. Obejmuje to nieudaną próbę podjętą przez należący do Winklevossów Gemini Exchange, który zbudował reputację jako zgodny z przepisami.

Fidelity ma nadzieję na Wise Origin Bitcoin Trust

Fidelity’s Wise Origin Bitcoin Trust czerpie dane z Bitstamp, Coinbase, Gemini, itBit i Kraken, niektórych z największych amerykańskich giełd. Zgłoszenie zwraca uwagę na ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowaluty, ale także wskazuje na innowacyjny potencjał.

W oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną do Bloomberga, Fidelity powiedział,

„Ekosystem aktywów cyfrowych znacznie się rozwinął w ostatnich latach … coraz szerszy zakres inwestorów poszukujących dostępu do Bitcoin podkreślił potrzebę bardziej zdywersyfikowanego zestawu produktów oferujących ekspozycję na aktywa cyfrowe.“

W zgłoszeniu czytamy, że FD Funds Management będzie sponsorem funduszu, a administratorem będzie Fidelity Service Company. Fundusz ten został po raz pierwszy ujawniony przez Fidelity w sierpniu 2020 r.

Goldman’s ARK Innovation ETF

Tymczasem Goldman Sachs ARK Innovation Fund oferuje ekspozycję na Bitcoina i inne kryptowaluty. W zgłoszeniu czytamy,

„Fundusz ETF może mieć ekspozycję na kryptowaluty, takie jak bitcoin, pośrednio poprzez inwestycję w grantor trust. Ekspozycja funduszu ETF na kryptowaluty może zmieniać się w czasie i w związku z tym taka ekspozycja może nie zawsze być reprezentowana w portfelu funduszu ETF.“

Sformułowanie tutaj jest bardziej nieśmiałe niż w przypadku Fidelity, ale jasne jest, że Goldman stara się zaoferować wschodzące aktywa. Być może w nadchodzących tygodniach będziemy mieli więcej jasności w tej kwestii.

Międzynarodowy bank inwestycyjny wykonał zwrot w sprawie kryptowalut. Niedawno analitycy banku celowali w cenę 146 tysięcy dolarów za Bitcoina, choć spodziewają się, że osunie się ona niżej. Otworzył on również ponownie swoje biurko handlu kryptowalutami i może nawet wypuścić własną kryptowalutę.